2017 – Country Week Team Lineups

stta
0 0
Read Time:5 Minute, 21 Second

Schedule  of Events Saturday June 10th

9:15 Opening Address

9:30 Round 1 of Teams Matches

13:20 Hall of Fame Presentation**

13:45 Round 2 of Teams Matches

Sunday June 11th

9:00 Round 3 of Teams Matches

12:00 Entries Close for Individuals

13:00 Round 4 of Teams Matches

17:00 Individual Events **

Monday June 12th

8:30 Round 5 of Teams Matches

12:30 Finals of Mens and Womens Open Singles **

13:00 Presentation of Awards  ** Note:  ** Times may vary depending on player availability

All entrants in the Individual events are to be available for play immediately following the conclusion of their teams match.

 

B1 Riversdale Shield

Round 1  Sat

Ballarat v Albury Wodonga 4 9.30am Shepparton v Mornington 5 Sunraysia v Sunbury East 6

Round 2 Sat

Sunbury East v Ballarat 5 1.45pm Albury Wodonga v Shepparton 4 Mornington v Sunraysia 6

Round 3 Sun

Ballarat v Sunraysia 4 9.00am Shepparton v Sunbury East 6 Albury Wodonga v Mornington 5

Round 4 Sun

Mornington v Ballarat 6 1.00pm Sunraysia v Shepparton 5 Sunbury East v Albury Wodonga 4

Round 5 Mon

Ballarat v Shepparton 4 8:30am Sunraysia v Albury Wodonga 5 Mornington v Sunbury East 6

 

1 Ballarat Dale Chalmers Adam Pegg Michael Pye      

2 Shepparton David Gao Brad Clothier Stephen Browne    

3 Sunraysia Joel Thomas Matt Avers Zac Healy    

4 Albury Wodonga Tristan Radley Geoff Prior Callum Mitchell    

5 Mornington Jamie Champion Sean O’Meara Matthew Coca    

6 Sunbury East John Weightman Daniel Katsipis Mario Debono Clinton Stuart

B1 Rankings
1 Joel Thomas 1584
2 Matt Avers 1315
3 Zac Healy 779

 

B2 Len Haycraft Shield

Round 1  Sat

Ballarat v Bairnsdale 7 9.30am Sunraysia v Shepparton 8 Sunbury v Warrnambool 9

Round 2 Sat

Warrnambool v Ballarat 8 1.45pm Bairnsdale v Sunraysia 7 Shepparton v Sunbury 9

Round 3 Sun

Ballarat v Sunbury 7 9.00am Sunraysia v Warrnambool 9 Bairnsdale v Shepparton 8

Round 4 Sun

Shepparton v Ballarat 9 1.00pm Sunbury v Sunraysia 8 Warrnambool v Bairnsdale 7

Round 5 Mon

Ballarat v Sunraysia 7 8:30am Sunbury v Bairnsdale 8 Shepparton v Warrnambool 9

 

1 Ballarat Brodie Cookson Rory Carroll David Zara

2 Sunraysia Wayne Carmichael Mark Dorman Gavin Carmichael

3 Sunbury John Scott Ben Jackson Shane Mallia Matthew Glanville

4 Bairnsdale Luke Blythman Wes Vague Aaron Vague

5 Shepparton Rod Kempton Chris Anders Ashley Button

6 Warrnambool Gordon Gunn Mark Taylor Kieren McDowell Trevor McDowell

B2 Rankings
1 Wayne Carmichael 1430
2 Mark Dorman 1266
3 Gavin Carmichael 1267

 

C2 Ian Foster Shield

Round 1  Sat

Ballarat v Sunraysia 16 9.30am Mornington v Warrnambool 17 Albury Wodonga v Geelong 18

Round 2 Sat

Geelong v Ballarat 17 1.45pm Sunraysia v Mornington 16 Warrnambool v Albury Wodonga 18

Round 3 Sun

Ballarat v Albury Wodonga 18 9.00am Mornington v Geelong 16 Sunraysia v Warrnambool 17

Round 4 Sun

Warrnambool v Ballarat 18 1.00pm Albury Wodonga v Mornington 16 Geelong v Sunraysia 17

Round 5 Mon

Ballarat v Mornington 16 8:30am Albury Wodonga v Sunraysia 17 Warrnambool v Geelong 18

 

1 Ballarat Neville Monson Phil Vawdrey Jeff Quarrell

2 Mornington Matt Del Vecchio Lucas Seguel Juan Seguel

3 Albury Wodonga Geoffrey Altass Robert Auel Alistair Murphy

4 Sunraysia Matthew Ljubic Jackson Tung Mark Ljubic

5 Warrnambool Craig Heath Matty Cozens Keith Hammond

6 Geelong Rajiv Mishra Enrique Baltan Erick Baltan

C2 Rankings
1 Matthew Ljubic 1043
2 Jackson Tung 1177
3 Mark Ljubic 0

 

C3 Ken Eyers Shield

Round 1  Sat

Bairnsdale v Geelong 19 9.30am Ballarat v Bendigo 20 Traralgon v Sunraysia 21

Round 2 Sat

Sunraysia v Bairnsdale 20 1.45pm Geelong v Ballarat 19 Bendigo v Traralgon 21

Round 3 Sun

Bairnsdale v Traralgon 19 9.00am Ballarat v Sunraysia 21 Geelong v Bendigo 20

Round 4 Sun

Bendigo v Bairnsdale 21 1.00pm Traralgon v Ballarat 20 Sunraysia v Geelong 19

Round 5 Mon

Bairnsdale v Ballarat 19 8:30am Traralgon v Geelong 20 Bendigo v Sunraysia 21

 

1 Bairnsdale John Deed Jarrod Stanton James Wigg

2 Ballarat Roger Russell Jeremy Learmonth Aiden Hayward

3 Traralgon Geoff Lawn Peter Gomez Jason Comrie

4 Geelong Peter Tegelaers Jean Pierce Jan Paolini

5 Bendigo Geoff Lloyd Jayden Walsh Peter O’Meara Jeff Grubb

6 Sunraysia Kate Carmichael Lee Thomas Jackson Murphy

C3 Rankings
1 Kate Carmichael 1159
2 Lee Thomas 863
3 Jackson Murphy 837

 

D4 Craig Campbell Shield

Round 1 Sat

Bendigo v Sunraysia 31 9.30am Yarrawonga v Bairnsdale 32 Traralgon v Albury Wodonga 33

Round 2 Sat

Albury Wodonga v Bendigo 32 1.45pm Sunraysia v Yarrawonga 31 Bairnsdale v Traralgon 33

Round 3 Sun

Bendigo v Traralgon 31 9.00am Yarrawonga v Albury Wodonga 33 Sunraysia v Bairnsdale 32

Round 4 Sun

Bairnsdale v Bendigo 31 1.00pm Traralgon v Yarrawonga 32 Albury Wodonga v Sunraysia 33

Round 5 Mon

Bendigo v Yarrawonga 32 8:30am Traralgon v Sunraysia 33 Bairnsdale v Albury Wodonga 31

 

1 Bendigo Mark Conforti Daniel McGrath Isabella Connor John Connor

2 Yarrawonga Murray Heather Jason Cox Darryl Bennett Mick Saunders

3 Traralgon Trenthan Gillespie Tony Hiriart Guri Soni

4 Sunraysia Sony Sefer Terry Martin Kerry Wallace

5 Bairnsdale Cory Thompson Geoff Warr Ben Taylor

6 Albury Wodonga Patrick Brownlaw Cody Luton Kaitlyn Scott

D4 Rankings
1 Sony Sefer 0
2 Terry Martin 716
3 Kerry Wallace 842

 

E1 Grade Bruce Wright Shield

Round 1 Sat

Bendigo v Shepparton 34 9.30am Wonthaggi v Warrnambool 35 Yarrawonga v Sunraysia 36

Round 2 Sat

Sunraysia v Bendigo 35 1.45pm Shepparton v Wonthaggi 34 Warrnambool v Yarrawonga 36

Round 3 Sun

Bendigo v Yarrawonga 34 9.00am Wonthaggi v Sunraysia 36 Shepparton v Warrnambool 35

Round 4 Sun

Warrnambool v Bendigo 36 1.00pm Yarrawonga v Wonthaggi 35 Sunraysia v Shepparton 34

Round 5 Mon

Bendigo v Wonthaggi 34 8:30am Yarrawonga v Shepparton 35 Warrnambool v Sunraysia 36

 

1 Bendigo Andrew Lewis Jock McNeil John Seipolt

2 Wonthaggi Patricia Denier Steve Anstey Archie Paxton

3 Yarrawonga Jack Bassett Narelle Bassett Jason Bassett

4 Shepparton Glenda Cotterill Shantelle Hives Tatiana Kempton

5 Warrnambool Matt Dwyer Toli Kermond Tristan Quarell Georgia McDowell

6 Sunraysia Michael Hensgen Quentin Clark Ryan Hensgen

E1 Rankings
1 Michael Hensgen 0
2 Quentin Clark 545
3 Ryan Hensgen 0

Up there Sunraysia!

About Post Author

stta

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

2017 Country Week Wrap

The Arena at presentation on the Monday …. Top class facilities. We start our coverage with Lee Thomas & Kate Carmichael backing up quite well on the Sunday morning. Given that there was some serious partying at the pub the night before followed by a big Karaoke session in Richie’s […]

Subscribe US Now